Manifestace studentů VŠE formou živých řetězů

Jednou z forem manifestací vysokoškolských studentů během revolučního podzimu 1989 byly živé řetězy studentů kolem sídel vybraných ústředních institucí. Iniciátorem těchto pokojných protestních demonstrací, které vyjadřovaly nesouhlas jak se stanovisky, tak i s laxním přístupem některých institucí, byl původně celoškolský stávkový výbor VŠE. Dne 4. prosince 1989 zorganizoval celoškolský stávkový výbor VŠE živý řetěz studentů kolem budovy Federálního shromáždění (FS) s cílem vyvolat větší aktivitu poslanců při projednávání nových zákonů. Připomeňme si, že v tento den se na Václavském náměstí v Praze sešly desetitisíce lidí, kteří demonstrovali proti složení nové vlády, resp. proti přítomnosti ministrů za KSČ ve vládě. Na závěr demonstrace zazpívali společně Karel Gott a Karel Kryl hymnu. Další živý řetěz studentů kolem budovy FS se konal 12. prosince 1989 a i tehdy se jej aktivně účastnili i studenti VŠE. V tento den FS odsoudilo intervenci vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Atmosféru těchto pokojných studentských demonstrací si můžete připomenout prostřednictvím fotografií, které pořídili Helena Erbenová a Marie Špitálníková, tehdejší studentky VŠE, dne 4. prosince 1989 u FS. Za poskytnuté fotografie oběma velice děkujeme.